Masz haluksy? Operacja jest jedną z alternatyw leczenia

 

haluksy operacja specjalistyczna

Haluksy to dolegliwość bardzo kłopotliwa i zarazem bolesna. Problemy związane są z noszeniem obuwia, ponieważ sprawia to ból i nie każde będzie można włożyć. Stopy przy chodzeniu w obuwiu deformują się coraz mocniej, co może wywoływać też stany zapalne. W zaawansowanym stadium choroby ból można odczuwać nawet, kiedy nie ma się obuwia na nogach. Najlepiej zacząć działać już na początku pojawienia się tego schorzenia. Może zostać zastosowane na haluksy leczenie laserem, są także inne możliwości. Trzeba zacząć działać.


Menu:

Na zlikwidowanie zaawansowanych haluksów operacja często jest jedyną skuteczną metodą

Niekiedy bagatelizuje się problem ze strachu przed operacją. Jednak, jeśli się wcześniej zacznie coś robić z tym problemem, to może ona nie być konieczna. Niechęć wobec operacji wynika trochę i z niedogodności, jakie po niej wystąpią. Głównie jest to konieczność oszczędzania stopy. Na pytanie, jak długo nie można chodzić po operacji haluksa, lekarz odpowie, że to zależy od jej rodzaju. Trzeba jednak przygotować się, że okres rekonwalescencji to minimum półtorej miesiąca.

Haluksy – leczenie laserem i innymi metodami

Możliwości, z jakich można skorzystać przy takim problemie, to:

  • leczenie operacyjne mniej inwazyjne,
  • operacja bardziej inwazyjna,
  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • aparaty korekcyjne, opaski na haluksy.

Usunięcie bardzo zaawansowanych haluksów u dorosłej osoby możliwe jest jedynie operacyjnie. U dziecka, kiedy stopa jeszcze rośnie, bardzo dobre rezultaty może dać leczenie zachowawcze. U dorosłej osoby leczenie takie zapobiega pogłębieniu się problemu i związanym z tym problemom. Jak pozbyć się haluksów przy zaawansowanym stanie choroby, to jedynie przez zabieg operacyjny. Może wystarczyć ten mniej inwazyjny, czyli dotyczący jedynie tkanek miękkich. Jednak w początkach palucha koślawego można pomyśleć, jak usunąć haluksy i na inne sposoby. Nieocenione są różnego typu korektory na haluksy.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji?

Większym powodem niechęci wobec operacji jest sam ten zabieg, który wiąże się z ingerencją w strukturę stopy. Warto więc dowiedzieć się, jak pozbyć się haluksów bez operacji, by znów czuć się dobrze. Wiedząc, jakie ma się opcje, konsultując się ze specjalistą, można podjąć decyzję o dalszym działaniu. Zabieg na haluksy nie musi być koniecznie zabiegiem operacyjnym. Konieczne jest jednak zadziałanie w miarę wcześnie.

Orteza na haluksy a paluch koślawy

Chcąc zastosować opaskę na haluksy, trzeba to połączyć ze zmianą obuwia na zdrowsze dla stopy. Zalecane są także różne ćwiczenia. Orteza na haluksy musi być noszona według zaleceń i regularnie. Ma ona za zadanie dokonywać korekty w ustawieniu palców. Wykoślawiony paluch poddany jest oddziaływaniu, które odgina go na zewnątrz. Regularnie noszona proteza na haluksy np. Hallu Solution może bardzo pomóc. Nie należy jednak czekać na pogłębienie się schorzenia. Nawet jednak przy wyraźnych zmianach trzeba działać.

Podsumowanie

Opaski, separatory czy laseroterapia zapobiegną pogłębianiu się problemu, stanom zapalnym i związanemu z nimi ostremu bólowi. Laseroterapia i krioterapia to dobre zabiegi, by odczuć ulgę. Kiedy jednak najważniejsze staje się, jak zlikwidować haluksy, bo problem jest już poważny, to nie należy wykluczać operacji. Po niej należy pamiętać o działaniach zachowawczych, by problem się nie odnowił.

Źródła
  1. Wyniki leczenia operacyjnego paluchów koślawych.; Naumczyk J, Hagner W, Ptaszyński P, Adamek J.; Kwart Ortop 2003;1:28-29.
  2. Rezultaty leczenia koślawości palucha metodą osteotomii podgłowowej pierwszej kości śródstopia.; Panasiuk M, Woźniacki P. ; Chir Narz Ruchu Ortop Pol 2005;70(6):419-22.
  3. Hallux valgus, weak foot and the Keller operations: An end-result study; Rogers W.A., Joplin R.J.; Surg. Clin. North. Am. 27, 1947, 1295
  4. Wydawnictwo Przegląd Lekarski 
  5. Kramer versus Austin osteotomy: two distal metatarsal osteotomies for correction of hallux valgus deformities; Trnka H.J., Hofmann S., Wiesauer H. et al.; Orthopedics, 2004; 5, 110
  6. Surgery of the foot and ankle, Mosby, 8th ed., Vol. II; Coughlin M.J, Mann R.A, Saltzman Ch.L.; Philadelphia, 2007.

Dodaj komentarz