Opaska na haluksy? Jak przygotować odpowiednie obuwie?

Opaska na haluksy i przygotowanie obuwia

Haluksy to niezwykle dokuczliwe, powszechnie występujące schorzenie, które dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Płeć piękna jednak stanowi około 90% wszystkich chorych na tę dolegliwość, zatem zapoznanie się z tą tematyką jest dla nich niezwykle istotne, szczególnie jeśli lubi się chodzić w wysokich obcasach. Te dolegliwości występują także u dzieci, jednak bardzo rzadko. Takie zniekształcenie stopy wywołuje na ogół ogromny ból i powoduje dyskomfort. Całość objawia się poprzez niezbyt estetyczną narośl na palcu wraz z pojawieniem się odchylenia bocznego palucha w stronę pozostałych palców. Za haluksy w dużej mierze odpowiedzialne są geny, jednak istotne są również takie czynniki jak nieodpowiednie obuwie, nadwaga, czy nieprawidłowy tryb życia. Niedopasowane buty szkodzą stopą, lecz jeśli zostaną odpowiednio dostosowane do deformacji mogą bardzo pomóc. Jeśli chcesz dowiedzieć się co na haluksy się zaleca, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Opaski na haluksy dla zniekształconej stopy

Dobrym rozwiązaniem na tę dolegliwość jest opaska na haluksy, która to pozwala na uporanie się bólem wywołanym przez zniekształcenie stopy. Najczęściej wykonuje się ją z elastycznego materiału z żelową wkładką, która chroni uszkodzone miejsce. Można ją stosować zarówno w zień jak i w nocy. Haluksy opaski to zdecydowanie przydatne rozwiązanie, które jest bardzo wygodne.

To nie wszystko. Jak przygotować obuwie na haluksy?

Obuwie na haluksy powinno charakteryzować się odpowiednimi do tego schorzenia właściwości, a zatem:

 • powinno być wykonane z miękkiej skóry, aby nie uciskać i nie podrażniać stopy,
 • odpowiednio duże, aby stopa miała wystarczająco miejsca na swobodne ruchy,
 • nieustanne podpieranie sklepienia podłużnego oraz poprzecznego stopy, a także równomierne rozkładanie ciężaru ciała, co świetnie spełniają klapki na haluksy oraz sandały na haluksy, które chory może nosić komfortowo i bardzo swobodnie,
 • specjalne buty na haluksy często są wykonywane z tworzywa sztucznego z szerokim czubkiem i twardą podeszwą, co jest niezwykle przyjazne codziennemu użytkowaniu przez osoby w każdym wieku.

Skarpety oraz opaski na haluksy

Obok odpowiedniego obuwia ważne jest również użytkowanie dobrych skarpet, dostosowanych do tego schorzenia. Powinno je wyróżniać wykonanie z miękkiego, przepuszczającego powietrze materiału, w którym chory nie będzie odczuwał dyskomfortu związanego z poceniem się stopy. Skarpety na haluksy korygują w dużej mierze problem zniekształcenia stopy, dlatego też na rynku możemy znaleźć całą masę tego typu produktów.

Klin na haluksy i stabilizatory

Separator o nazwie klin na haluksy ma za zadanie oddzielenie palców, jednocześnie przeciwdziałając zjawisku nachodzenia palucha na sąsiadujące palce. Oprócz tego chroni i utrzymuje je w optymalnej pozycji. Kliny na haluksy zazwyczaj wykonane są z materiału elastycznego w taki sposób, by móc zapobiec przesuwaniu się jego w obrębie palców. Stabilizator na haluksy ma za zadanie korygować koślawe ustawienie palucha, co można stwierdzić zauważając boczne odchylenie. Składa się on z odpowiednich szyn, które nie tylko korygują, ale jeszcze zapobiegają powstawaniu deformacji w obrębie stawów śródstopno-palcowych palucha.

Źródła
 1. Effects of insole with toe-separator and night splint on patients with painful hallux valgus: a comparative study; Tehranianasr A, Saeedi H, Forogh B, Bahramizadeh M, Keyhani MR; Prosthet Orthot In 2008; 32(1):79-83.
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3528062/

8 Odpowiedzi do Opaska na haluksy? Jak przygotować odpowiednie obuwie?

 1. anka pisze:

  Czy te skarpety czy opaski naprawdę coś pomagają?

 2. renka pisze:

  Najlepiej się udać do lekarza i on oceni czy jest sens jeszcze korygować, czy konieczna jest operacja

 3. Yuule pisze:

  Cześć. Używał ktoś tej szyny hallufix?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *