Haluksy – leczenie szybkie, skuteczne i bezpieczne

 

bezpieczne leczenie haluksów

Haluks to łacińska nazwa dużego palca. Jest chorobą zwyrodnieniową stopy, polegającą na jej zniekształceniu. Jest to jedna z najczęściej występującej formy deformacji stopy. Przypadłość dotyka głównie kobiety. Prawie połowa z nich posiada tak zwany „koślawy paluch”. Przyczynami powstawania haluksów są: nadwaga, noszenie butów o wysokich obcacach, płaskostopie, stojący tryb życia i brak ruchu. Haluks nie jest tylko deformacją. Powoduje uporczywy ból i trudności w poruszaniu się. Defekt ten jest niestety dziedziczny.


Menu:

Gdy zauważysz symptomy haluksów leczenie musi być wdrożone relatywnie szybko

Przyczyną powstawania haluksów jest przede wszystkim nieprawidłowo rozkładający się ciężar na stopie. Sprawia to, że kości palucha zaczynają się rozbudowywać żeby ten ciężar utrzymać. Tworzy się wtedy dodatkowe oparcie dla stopy. Początkowo sprawia to, że chodzenie jest łatwiejsze, jednak gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu kości i twardnienia tkanek chrzęstnych, powoduje ból, stany zapalne i utrudnia poruszanie się. Wpływa to też na nieestetyczny wygląd stopy, który często jest powodem do zakłopotania.

Jak leczyć haluksy, gdy deformacja stopy już nastąpiła?

Istnieje wiele sposobów na haluksy leczenie, także domowe. Gdy deformacja już nastąpi koniecznie trzeba zrezygnować z niewygodnych, wąskich butów, wysokich obcasów. Trzeba także ćwiczyć palce u stóp, zastosować dietę w celu zmniejszenia nadwagi i zacząć uprawiać sport.

Maść na haluksy, plastry, opaski. Co wybrać?

Na początek trzeba wybrać się do lekarza ortopedy. Lekarz powinien po krótkiej konsultacji i obejrzeniu stopy, wybrać najlepszy lek na haluksy. Mogą nimi być:

  • Plastry na haluksy – ochraniają bolące miejsca
  • Szyna na haluksy – przywracają palcom prawidłowe ustawienie i zmniejszają ból
  • Peloty na haluksy – wkładki, poduszki, które wpływają na rozkład nacisku w stopie
  • Opaski na haluksy – żelowe wkładki, które chronią przed otarciami i wpływają korzystnie na rozkład nacisku w stopie
  • Aparaty korekcyjne na dzień lub na noc

Żele i maść na haluksy – leczenie farmakologiczne

Lekarz może przepisać także leczenie farmakologiczne. Jeśli deformacji towarzyszy duży ból, powinno się stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe lub zastrzyki ze sterydami. Skierowanie na gimnastykę i fizykoterapię także powinno pomóc. Ponadto można wspomóc się różnymi preparatami jak: żel na haluksy, maść na haluksy. W przypadku gdy metody te nie działają zleca się leczenie operacyjne.

Haluksy – jak leczyć przy użyciu środków doraźnych?

Jeśli choroba nie jest zbyt zaawansowana i nie doszło jeszcze do uwapnienia chrząstki można leczyć haluksy odpowiednimi maściami i żelami. Można je kupić w aptece bez recepty. Są to preparaty, które mają bogaty i naturalny skład, zmniejszający stan zapalny, odprowadza nadmiar soli i zmiękcza tkankę kostną. Często także można liczyć na substancje, które pomagają łagodzić ból. To dobre rozwiązanie, ponieważ nieustanne stosowanie tabletek przeciwbólowych negatywnie działa na przewód pokarmowy i wątrobę. Stosowanie maści i żelów na haluksy powinno wspomagać demineralizację przerostu kości. Bardzo ważne podczas kuracji jest regularne stosowanie i cierpliwość ponieważ preparaty te przeznaczone są do stosowania przez długi okres czasu. Zmniejszenie się obrzęku powinno nastąpić po kilku tygodniach stosowania.

Źródła
  1. Paluch koślawy – od etiologii do leczenia; Napionek M.;  Ortop Traumatol, 2006; 3(3):15-24.
  2. The significance of pes planus in juvenile hallux valgus; Kilmartin TE, Wallace WA.; Foot Ankle, 1992; 13(2),53-6.
  3. Clapham J.C.: Observations on hallux valgus; based on a controlled series.; Hardy R.H.; J. Bone Joint Surg. Br., 1951; 33, 376.

Dodaj komentarz