Zapobiegawczy sposób na haluksy istnieje!

 

sposób na haluksy

Mało kto, jeśli problem haluksów nie dotknął go osobiście lub kogoś z jego najbliższych – w ogóle wie, że coś takiego istnieje. Tymczasem jest to ostatnio dość częste zwyrodnienie stawu największego palca u stopy, połączone z jego niewłaściwym ustawieniem.


Menu:

Sposoby na haluksy dotyczą głównie obuwia

W dzisiejszych czasach wiele osób, wybierając eleganckie buty, nie liczy się z tym, czy są one wygodne i czy ich wielogodzinne, codzienne noszenie może mieć negatywny wpływ na nogi. A – niestety – tak właśnie jest, że haluksy pojawiają się na skutek noszenia niewłaściwego obuwia. Można więc śmiało powiedzieć, że na odpowiedź na pytanie, które otrzymujemy regularnie od naszych czytelników, tj.

boję się, że będę mieć haluksy, zapobieganie jakiego typu może mi pomóc ustrzec się przed tym problemem?”

Jest dziecinnie prosta: nosić odpowiednie obuwie.

Pamiętaj, że nogi mają ogromne znaczenie!


Wiele osób zapomina o znaczeniu nóg – chodzą nie myśląc, co by było, gdyby raptem zaczęły boleć, a jakiś dyskomfort z nimi związany utrudniłby codzienne czynności, czy choćby samo dotarcie do pracy. Tymczasem niewłaściwe obuwie i brak odpoczynku dla nóg powoduje, że problemy z chodzeniem mogą zacząć się szybciej, niż przeciętny człowiek może się spodziewać.

Kiedy i jak wzrasta ryzyko wystąpienia haluksów?

Haluksy objawiają się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w stronę pozostałych palców. Na skutek tego, staw, łączący go z resztą stopy ulega deformacji, z jego boku pojawia się rosnąca narośl.

Czym są spowodowane haluksy?

Do haluksów może doprowadzić obuwie:

  • za ciasne,
  • na zbyt wysokich obcasach, wymuszające nienaturalną, stłoczoną pozycję palców,
  • zwężające się ku przodowi, do tzw. szpica.

Wiele osób woli jednak ulegać modzie i ubierze uchodzące za eleganckie buty, które mają jednak negatywne oddziaływanie na ułożenie stów podczas chodzenia. Jeśli używa się takich butów notorycznie, na co dzień, a nie tylko od święta, po pewnym czasie w efekcie można się nabawić właśnie haluksów.

Jak zapobiec haluksom? Przede wszystkim jak najszybciej!

Początkowa faza haluksów może nie dawać objawów w postaci bólu, a co za tym idzie, wiele osób nie będzie przyglądało się swoim nogom pod kątem zmian dotyczących deformacji dużego palca. Dlatego, nosząc pewne modele butów, warto jednak zainteresować się nad tym, czym to może skutkować. Uchwyciwszy początek haluksów, można zastosować dość prosty sposób na haluksy, który jest równocześnie dość tani, a może zapobiec ich rozwojowi. Jest to mianowicie aparat na haluksy, występujący w różnych modelach. Warto tu jednak zainwestować i nie polegać na tych najtańszych, przeznaczonych do użytku tylko w nocy. W takim aparacie warto bowiem pochodzić choć przez część dnia.

W nieco bardziej zaawansowanym stadium przyda się odpowiednia rehabilitacja zapisana przez lekarza. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że niezależnie od zaawansowania haluksów, warto się jednak skonsultować ze specjalistą. Często pierwsze rady może dać już lekarz pierwszego kontaktu.

Pamiętaj! Moda to jedno, ale zdrowie jest najważniejsze!

Na pewno nie warto doprowadzić haluksów do stanu bardzo zaawansowanego – wtedy proste i mało inwazyjne sposoby na haluksy mogą się już nie sprawdzić i konieczna będzie operacja. Warto więc czasem przedstawić zdrowie ponad modę i elegancję, a w przypadku zaistnienia problemu, zareagowac tak szybko, jak to możliwe.

Źródła
  1. Zastosowanie kliniczne nacisków stopy na podłoże za pomocą Emed-systemu w diagnostyce wad i chorób stóp.; Radło W, Lorkowski J. ; Chir Narz Ruchu Ortop Pol, 1999; 64(5):555-60.
  2. Hallux valgus inheritance: pedigree research in 350 patients with bunion deforminity; Piqué-Vidal C, Sole MT, Antich J. ; J.Foot Ankle Surg, 2007; 46(3):149-54

 

Dodaj komentarz