Jaki lekarz leczy haluksy u dzieci i dorosłych?

 

haluksy u dzieci

Leczenie dolegliwego problemu, jakim są haluksy, powinno rozpoczynać się od prostych, niezbyt inwazyjnych sposobów. Dobrym pomysłem może być wypróbowanie odpowiedniego ćwiczenia, czy też zastosowanie odpowiednich wkładek, które mają za zadanie pozbycie się tego problemu. Sposoby te jednak pomogą tylko wtedy, gdy stopa jest jeszcze na początku deformacji. W późniejszej fazie bowiem na niewiele się zdadzą. Najskuteczniejszą i najczęściej jedyną metodą na zaniedbane haluksy jest operacja.


Menu:

Do jakiego lekarza z haluksami u dzieci?

U dzieci haluksy występują najczęściej między 12, a 15 rokiem życia i nieprawdą jest, że rzadko kiedy młode osoby cierpią na tę dolegliwość. Zazwyczaj powodem pojawienia się tej przypadłości u dzieci jest nadmierna ruchliwość stopy, zwłaszcza okolic palucha. Nastolatki nierzadko skarżą się na problem z paluchem koślawym, chociaż tak jak i mężczyźni często to bagatelizują, gdyż ogromna grupa społeczeństwa nie ma pojęcia nawet o istnieniu takiego problemu wśród dzieci i młodzieży. Powszechnie haluksy kojarzą się jedynie z niewłaściwym obuwiem na wysokim obcasie, jednak sporadycznie mogą one wystąpić nawet u kilkumiesięcznego dziecka. Z tego też powodu trzeba w razie jakichkolwiek podejrzeń o haluksach skontaktować się z lekarzem. Ten z pewnością będzie w stanie dobrze zbadać sprawę i zaproponować odpowiednie leczenie.
jak powstaja haluksy

Metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania

Decyzja ortopedy będzie uzależniono od doznawanego przez pacjenta bólu, ale także, a może raczej przede wszystkim od stopnia zaawansowania powstałych zmian na stopie. Z tego powodu też niezwykle ważne jest, aby haluksy u dzieci, jeśli występują, to były leczone praktycznie od początkowej fazy deformacji. W przeciwnym wypadku bowiem dziecko może się naprawdę wiele wycierpieć. Co ciekawe, w trakcie operacji ortopedycznej lekarz nierzadko koryguje także inne zmiany, które powstały w odrębnie stóp. Haluksy są przypadłością dziedziczną, chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Zarazić się nimi może tak samo kobieta jak i mężczyzna, jednak znacznie częściej problem ten dotyczy płci pięknej, co spowodowane jest słabszą budową mięśniowo-więzadłowo-stawową kobiecej stopy, a także noszeniem często niewygodnych butów na wysokim obcasie, szczególnie szkodliwe są te, ze zwężanym czubem.

Haluksy u mężczyzn i kobiet

Wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie, gdy zauważy u siebie haluksy – do jakiego lekarza się udać? W przypadku mężczyzn haluksy zdarzają się naprawdę bardzo rzadko, jednak istnieją. Badania wykazują, że na 100% przypadków pojawienia się haluksów mężczyźni stanowią ledwie 10% tej grupy. Często wynikają one z wcześniej przebytych urazów lub też są efektem przypadłości genetycznej. Jednak mężczyźni najczęściej w odróżnieniu od kobiet bagatelizują ten problem i zwlekają z wizytą u lekarza. Co w rezultacie skutkować może większym bólem oraz nieuchronnym rozwojem tej choroby.

Podsumowanie

W momencie, gdy domowe sposoby na haluksy nie są wystarczające, trzeba zwrócić się do odpowiedniego lekarza od haluksów, czyli ortopedy. Specjalista tego typu może przepisać nam odpowiednio dobraną do indywidualnego przypadku terapię, chociaż najczęściej okazuje się, że wymagane jest chirurgiczne usunięcie haluksów, którego to można dokonać na parę sposobów podanych wyżej.

Źródła
  1. Prevalence and assiociations of hallux valgus in a primary care population; Roddy E, Zang W, Doherty M.; Arthritis Rheum, 2008; 59(6):857-62.
  2. Bunions in children: Treatment with a modified Mitchell osteotomy; Luba R., Rosman M.; J. Pediatr. Orthop. 1984; 4, 44. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6693567
  3. Adult hallux valgus. Surgery of the foot and ankle 7th [edn]; Mann R, Coughlin M, 1999; 151-267
  4. The child’s foot and Ankle; Koop, Steven E; New York, J.C. Drennann 21, 1992; 417-423

Dodaj komentarz