Jak wyglądają haluksy małego palca? Zdjęcia użytkowników!

 

haluksy małego palca

Haluksy to pewnego rodzaju dość uciążliwa deformacja stopy, która nieleczona może skutkować niemałym bólem. W każdym razie ważne jest, aby wyeliminować ze swojego życia pewne szkodliwe zachowania, takie jak noszenie przesadnie wysokich butów, czy też po prostu niewygodnego obuwia, uciskającego stopę i palce. Nie każdy jednak wie do końca jak wyglądają tego typu dolegliwości, dlatego też jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.


Menu:

Haluksy małych palców a kostka krawców

W rzeczywistości zniekształcenie stopy w okolicy małego palca nie do końca poprawnie określane jest jako haluksy małego palca. Jest to bowiem określane jako choroba/kostka krawców, gdyż dawniej to krawcy, którzy siedzieli w pracy z nogami skrzyżowanymi po turecku uciskali stopy właśnie w okolicach małego palca. Choroba ta doprowadza do poszerzenia stopy w okolicach stawu śródstopno-palcowego V, czyli dokładniej w miejscu, w którym posiadamy mały palec. W tym przypadku, podobnie jak i w zwykłym haluksie, następuje wystawanie kostki, co może doprowadzić do obrzęku oraz zaczerwienienia. Wystająca kość może boleć, gdyż dochodzi wtedy do uciskania tkanek miękkich.
haluksy małego palca
Mogą się również pojawić nagniotki lub zapalenie kaletki maziowej, która to występuje pomiędzy kośćmi, a skórą.

  • haluksy na małym palcu
  • haluksy na stopach
  • haluksy przy małym palcu

Haluksy przy małym palcu a stopa spłaszczona

Jeśli chodzi o haluksy na stopach, niezależnie od tego, czy mowa o schorzeniu, jakim są haluksy przy małym palcu, czy też tradycyjne, należy wiedzieć, że nie ma z nimi żartów i jak najszybciej należy udać się do lekarza. Najczęstszą przyczyną powstawania choroby krawców, czyli haluksów małego palca jest wrodzone odchylenie kości przy małym palcu, a do tego dochodzi jeszcze problem noszenia butów z wąskimi noskami. Choroba ta nierzadko powstaje również w wyniku tzw. stopy spłaszczonej. Tutaj poszerza się całe przodostopie, ale powstają też haluksy dużego palca.
jak-wygladaja-haluksy-i-ich-diagnozowanie

Jak wyglądają haluksy i ich diagnozowanie?

Jak rozpoznać haluksy? Jeśli chodzi o sposób rozpoznania tej choroby, to koniecznie będzie udanie się do lekarza ortopedy lub podologa. Ten oceni ustawienie oraz deformacje małego palca. Aby rozpoznać tę chorobę konieczne jest wykonanie badania RTG stopy, gdyż na podstawie takiego zdjęcia jesteśmy w stanie ocenić stopień deformacji. Zasadniczo wyróżnia się trzy typy deformacji:

  • poszerzenie jedynie piątej kości, a właściwie jej głowy, śródstopia,
  • zakrzywienie piątej kości śródstopia, posiadającej kształt banana, co przyczynia się do odstawania głowy piątej kości śródstopia,
  • dochodzi do powiększenia się kąta między czwartą, a piątą kością śródstopia,


Po takiej diagnozie pozostaje zabrać się za leczenie haluksów małego palca. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli noszenie butów z szerokimi czubami. Warto również zastosować środki przeciwzapalne oraz wkładki ortopedyczne. Jeżeli jednak te metody nie dadzą poprawy, to lekarz może nas zakwalifikować na operację. Operacja na haluksy na stopach ma na celu zwężenie stopy po stronie małego palca tak, aby zlikwidować drażliwość. Wybór metody zależy od typu deformacji, w związku z czym można ściąć boczny element głowy piątej kości lub wykonać przecięcie piątej kości śródstopia.

Źródła
  1. Hallux valgus. Orthopäde; Wülker N. 1997; 26:654–66
  2. Hallux valgus – Hallux rigidus; Wülker N.;Stuttgart: Enke, 1997:3–32
  3. Pathogenesis of hallux valgus; Schuh A, Hönle W.; MMW Fortschr. Med, 2006; 148(48):31-42.
  4. Common foot disorders; Ayub A, Yale SH, Bibbo C.; Clin Med Res, 2005; 3(2): 116-19.

Dodaj komentarz