Mam haluksy! Przyczyny powstałego problemu

 

Przyczyny powstawania haluksów

Haluksy, inaczej nazywane paluchem koślawym, są najczęstszym rodzajem deformacji stopy oraz powodem udawania się coraz większej ilości osób do podologów. Powszechnie uznaje się, że za ich powstawanie odpowiedzialne jest noszenie szpiczasto zakończonych butów na wysokim obcasie. Okazuje się jednak, że przyczyna tego problemu jest nieco bardziej złożona, o czym możesz się przekonać, czytając dalszą część tego artykułu.

Menu:

Etymologia problemu haluksów – przyczyny

Mało kto wie, że duży palec u stopy posiada bardzo ważną funkcję, a mianowicie podczas chodu to on przyjmuje największe obciążenia i zapewnia siłę konieczną do przemieszczania się do przodu. Zastanawiając się nad tym od czego są haluksy, należy wiedzieć, że tzw. “paluch koślawy” powstaje w momencie, gdy kości tworzące duży palec u stopy ulegają stopniowemu przemieszczeniu w kierunku bocznym w stawie śródstopno-paliczkowym pierwszym. Na krawędzi przyśrodkowej stopy tworzy się wtedy coś w rodzaju wzniesienia, które to jest zbudowane z miękkich tkanek otaczających staw. Jest to źródło przykrych dolegliwości bólowych, które to nasilają się w trakcie noszenia niewygodnego, ciasnego obuwia. Zniekształcenia te zaburzają ergonomiczność w pracy stopy, co przejawia się bólem w obrębie śródstopia.

Przyczyny haluksów są dobrze znane od dawna!

Niejednokrotnie rozważamy pytanie – haluksy, od czego one są. Okazuje się, że dolegliwość ta pojawia się od dwóch do nawet czterech razy częściej u kobiet. Może to być związane przede wszystkim ze skłonnością do noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz wąskich czubkach. Okazuje się jednak, iż te powszechnie uważane za przyczyny czynności okazują się być niekoniecznie głównym powodem powstawania tzw. koślawego palucha. Ich rolą jest przede wszystkim utrwalanie istniejącej już nieprawidłowości. Jeśli chodzi o haluksy przyczyny to są to raczej:

  1. czynniki genetyczne, które okazują się być powodem występowania haluksów u aż 68% osób z tym problemem,
  2. choroby stawów, które to zwiększają ryzyko powstawania deformacji w ich obrębie, w tym również koślawego palucha,
  3. źle dobrane obuwie – okazuje się, że osoby dorosłe, które obuwia nie noszą mają mniejszą ilość występowania haluksów. Ciasne obuwie bowiem pogłębia deformacje stopy, ale może również uciskać nerwy, powodując ból.
  4. płaskostopie – przyczyny tej nie potwierdzają wszyscy badacze, jednak obserwacje niektórych amerykańskich lekarzy, a dokładniej dr Manny i dr Coughlina dowodzą, że jego obecność pomaga nabrać tej deformacji większą szybkość i gwałtowność,
  5. praca w pozycji stojącej – częściej haluksy występują u osób, które pracują w pozycji stojącej i istnieje na ten temat cała masa publikacji. Grupami narażonymi na szczególne niebezpieczeństwo haluksów są przede wszystkim tancerze oraz osoby uprawiające wspinaczkę górską.

Czy haluksy są naprawdę takie straszne?

Złożona etiologia, jaką posiada paluch koślawy sprawia, że wybór odpowiedniej formy leczenia jest w stu procentach uzależniony od konkretnego przypadku. Z tego powodu dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty – podologa, czyli osoby, która zna się na chorobach stóp, bądź też ortopedy. Nie można zwlekać z leczeniem, gdyż w przypadku silnej deformacji konieczna może się okazać operacja, a wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy dolegliwości są już bardzo nasilone.

Źródła
  1. Kłosińska, Katarzyna, and Elżbieta Jaworska. “wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp.” (2018).
  2. Bunions in children: Treatment with a modified Mitchell osteotomy; Luba R., Rosman M.; J. Pediatr. Orthop. 1984; 4, 44. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6693567

Dodaj komentarz