Czy to są haluksy? Objawy i zdjęcia lekarskie

haluksy objawy zdjęcia

Haluksy dotykają dziś sporo ludzi, którzy nawet nie są świadomi, że coś takiego istnieje. W czasach, kiedy elegancja i moda są istotniejsze od zdrowia i wygody, różne schorzenia związane z niewłaściwym ubiorem są coraz częstsze.


Menu:

Haluksy objawiają się różnie zależnie od przyczyn ich powstania i zaawansowania

Haluksy objawiają się deformacją w obrębie dużego palca u stopy, który odgina się w nienaturalny sposób w stronę pozostałych palców. Z boku powstaje wtedy dodatkowa narośl.

Jeśli chodzi o haluksy pierwsze objawy, nie są one oczywiste dla każdego. a powinny być na nie uczulone przede wszystkim osoby, które:

 • noszą za ciasne buty,
 • noszą obuwie zwężające się ku przodowi,
 • noszą wysokie szpilki, zwłaszcza połączone ze zwężaniem się butów w miejscu, gdzie są palce.

Haluksy – pierwsze objawy, które powinny być ostrzeżeniem

Jednym z pierwszych objawów haluksów może być ból nóg. Warto wtedy przyjrzeć się stopom pod kątem zmiany ich wyglądu. Oczywiście na początku deformacja nie jest aż tak widoczna – taki stan postępuje powoli, a kiedy jest już widoczny na pierwszy rzut oka, stan bywa zaawansowany.

Pamietaj, że jeśli chodzi o haluksy objawy, to jest to nie tylko ból ani coraz bardziej widoczna widoczna deformacja. Z czasem pojawiają się także zupełnie inne symptomy, które na pierwszy rzut oka wcale nie wskazują na stan chorobowy:

 • obrzęk oraz zaczerwienienie skóry
 • coraz większe ograniczenie w poruszaniu największym palcem u nogi
 • stan zapalny kaletki, czyli woreczka wypełnionego śluzem, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie stawu łączącego kość dużego palca z kością śródstopia.

Trzeba też pamiętać, że im bardziej zaawansowany stan haluksów, tym trudniej zahamować postępujący proces deformacji, o jego odwróceniu nie wspominając. Nie warto bagatelizować więc postępujących haluksów, gdyż – w najgorszych przypadkach – może być niezbędna nawet operacja.

Haluksy – zdjęcia wykonane przez lekarzy specjalistów

Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i problemu, jakim są haluksy zdjęcia uwidaczniające tę przypadłość mogą uświadomić, o co właściwie chodzi? Warto też porozmawiać na ten temat z lekarzem. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć udostępnionych nam przez lekarza ortopedę.

Wspomina on także, że walkę z haluksami powinniśmy zacząć przede wszystkim zmieniając obuwie na takie, które będzie dobrze dopasowane do naszej stopy. To powinno zahamować pogłębianie się wady w budowie stopy. Druga sprawa to rehabilitacja, najlepiej zalecona i przygotowana przez specjalistę, który – jeżeli stadium nie będzie zbyt poważne – zaleci noszenie odpowiedniej opaski na haluksy, która wspomożę naturalny proces przywracania stopy do pierwotnej formy.

W jaki sposób wspomóc zwalczyć przyczyny deformacji?

Na rynku medycznym dostępne są aparaty mające na celu zapobiec dalszemu wykrzywianiu się palca, odciążeniu go i ustawieniu w odpowiedniej pozycji. Dobrym rozwiązaniem, które polecają regularnie nasi czytelnicy, jest opaska na haluksy Hallu Solution. Istotne jest bowiem, aby aparat nie służył jedynie w nocy, podczas odpoczynku, ale i podczas zwykłej, codziennej aktywności, przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. Noga dotknięta haluksem zaczyna się źle układać, kiedy tylko pojawi się pierwszy objawi deformacji i dlatego wada ta może postępować. Odpowiednia opaska będzie temu zapobiegała i pomoże palcowi układać się w odpowiedniej pozycji także podczas chodzenia oraz w spoczynku.

Opaska na haluksy Hallu Solution nie przeszkadza w chodzeniu i nie powoduje dyskomfortu, a pozwala zapobiec lub opóźnić zwiększenia się haluksów. Daje to czas na dobranie właściwej rehabilitacji.

Źródła:
 1. Radiographic analysis of hallux valgus in women on weightbearing and nonweightbearing; Tanaka Y. i wsp.; Clin Orthop, 1997; 336: 186-194
 2. https://www.jotsrr.org/
 3. Hallux valgus, hallux varus and sesamoid disorders; Mann J.A.; In: Thordarson D.B. ed., Foot & Ankle, Lippincott Williams&Wilkins, 2004: 113-130.

7 Odpowiedzi do Czy to są haluksy? Objawy i zdjęcia lekarskie

 1. anna pisze:

  Noszenie wąskich butów może i ma jakiś wpływ, ale moim zdaniem przede wszystkim haluksy są dziedziczone genetycznie

  • ewwa pisze:

   Zgadzam się, ja mam haluksy od podstawówki (a szpilek wtedy na pewno nie nosiłam) Wtedy wprawdzie nie tak duże jak dziś…

 2. hanna pisze:

  Mam lekkie odchylenie palca ale nie wiem czy to już haluksy, nie chodzę na obcasach, mam 23 lata. Nie sprawia mi to też żadnego bólu ale się boje, że może się pogarszać z wiekiem

  • Wiolleta pisze:

   Jeśli masz wątpliwości to lepiej udać się do lekarza, żeby ocenił, może będziesz musiała nosić aparat korekcyjny, który uniemożliwi powiększaniu się haluksów

 3. Karolina pisze:

  Ja od jakiegoś czasu noszę korektor Hallu Solution, muszę przyznać, że bardzo wygodny a objawy zdaje się, że się zmniejszają

  • Maj8 pisze:

   Myślałam właśnie, czy kupić jakąś elastyczną opaskę, ale nie wiem, czy to do końca dobry pomysł, bo boję się, że będzie ona niezbyt trwała. Da się gdzieś o niej poczytać więcej informacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 ÷ = siedem