Czy to są haluksy? Objawy i zdjęcia lekarskie

 

haluksy objawy zdjęcia

Haluksy dotykają dziś sporo ludzi, którzy nawet nie są świadomi, że coś takiego istnieje. W czasach, kiedy elegancja i moda są istotniejsze od zdrowia i wygody, różne schorzenia związane z niewłaściwym ubiorem są coraz częstsze.


Menu:

Haluksy objawiają się różnie zależnie od przyczyn ich powstania i zaawansowania

Haluksy objawiają się deformacją w obrębie dużego palca u stopy, który odgina się w nienaturalny sposób w stronę pozostałych palców. Z boku powstaje wtedy dodatkowa narośl.

Jeśli chodzi o haluksy pierwsze objawy, nie są one oczywiste dla każdego. a powinny być na nie uczulone przede wszystkim osoby, które:

  • noszą za ciasne buty,
  • noszą obuwie zwężające się ku przodowi,
  • noszą wysokie szpilki, zwłaszcza połączone ze zwężaniem się butów w miejscu, gdzie są palce.

Haluksy – pierwsze objawy, które powinny być ostrzeżeniem

Jednym z pierwszych objawów haluksów może być ból nóg. Warto wtedy przyjrzeć się stopom pod kątem zmiany ich wyglądu. Oczywiście na początku deformacja nie jest aż tak widoczna – taki stan postępuje powoli, a kiedy jest już widoczny na pierwszy rzut oka, stan bywa zaawansowany.

Pamietaj, że jeśli chodzi o haluksy objawy, to jest to nie tylko ból ani coraz bardziej widoczna widoczna deformacja. Z czasem pojawiają się także zupełnie inne symptomy, które na pierwszy rzut oka wcale nie wskazują na stan chorobowy:

  • obrzęk oraz zaczerwienienie skóry
  • coraz większe ograniczenie w poruszaniu największym palcem u nogi
  • stan zapalny kaletki, czyli woreczka wypełnionego śluzem, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie stawu łączącego kość dużego palca z kością śródstopia.

Trzeba też pamiętać, że im bardziej zaawansowany stan haluksów, tym trudniej zahamować postępujący proces deformacji, o jego odwróceniu nie wspominając. Nie warto bagatelizować więc postępujących haluksów, gdyż – w najgorszych przypadkach – może być niezbędna nawet operacja.

Haluksy – zdjęcia wykonane przez lekarzy specjalistów

Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i problemu, jakim są haluksy zdjęcia uwidaczniające tę przypadłość mogą uświadomić, o co właściwie chodzi? Warto też porozmawiać na ten temat z lekarzem. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć udostępnionych nam przez lekarza ortopedę.

Wspomina on także, że walkę z haluksami powinniśmy zacząć przede wszystkim zmieniając obuwie na takie, które będzie dobrze dopasowane do naszej stopy. To powinno zahamować pogłębianie się wady w budowie stopy. Druga sprawa to rehabilitacja, najlepiej zalecona i przygotowana przez specjalistę, który – jeżeli stadium nie będzie zbyt poważne – zaleci noszenie odpowiedniej opaski na haluksy, która wspomożę naturalny proces przywracania stopy do pierwotnej formy.

W jaki sposób wspomóc zwalczyć przyczyny deformacji?

Na rynku medycznym dostępne są aparaty mające na celu zapobiec dalszemu wykrzywianiu się palca, odciążeniu go i ustawieniu w odpowiedniej pozycji. Dobrym rozwiązaniem, które polecają regularnie nasi czytelnicy, jest opaska na haluksy Hallu Solution. Istotne jest bowiem, aby aparat nie służył jedynie w nocy, podczas odpoczynku, ale i podczas zwykłej, codziennej aktywności, przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. Noga dotknięta haluksem zaczyna się źle układać, kiedy tylko pojawi się pierwszy objawi deformacji i dlatego wada ta może postępować. Odpowiednia opaska będzie temu zapobiegała i pomoże palcowi układać się w odpowiedniej pozycji także podczas chodzenia oraz w spoczynku.

Opaska na haluksy Hallu Solution nie przeszkadza w chodzeniu i nie powoduje dyskomfortu, a pozwala zapobiec lub opóźnić zwiększenia się haluksów. Daje to czas na dobranie właściwej rehabilitacji.

Źródła:
  1. Radiographic analysis of hallux valgus in women on weightbearing and nonweightbearing; Tanaka Y. i wsp.; Clin Orthop, 1997; 336: 186-194
  2. https://www.jotsrr.org/
  3. Hallux valgus, hallux varus and sesamoid disorders; Mann J.A.; In: Thordarson D.B. ed., Foot & Ankle, Lippincott Williams&Wilkins, 2004: 113-130.

Dodaj komentarz