Odczuwasz ból haluksa? Jest na to sposób!
Haluksy to choroba cywilizacyjna, która uderza w coraz młodsze osoby. Jej przyczyna bywa prozaiczna – źle dobrane buty, które mogą przemienić nasze życie w piekło. Okazuje się, że towarzyszący schorzeniu jakim są haluksy ból utrudnia normalne funkcjonowanie, przeszkadza w poruszaniu się i chodzeniu, aż w końcu wyłącza nas zupełnie z codziennych obowiązków.
Menu:
- Bolący haluks a etymologia schorzenia stopy
- Jaki ból może świadczyć o haluksach?
- Kiedy pojawią się bolące haluksy – co robić, by poczuć ulgę?
- Co na bolące haluksy?
Bolący haluks a etymologia schorzenia stopy
W nomenklaturze medycznej określane także paluchem koślawym, haluksy są zwyrodnieniową chorobą stopy. Schorzenie dotyka głównie kobiet. Prawie połowa pań cierpi z powodu tego schorzenia. Można powiedzieć, że w wielu wypadkach skłonność do haluksów wypijamy z mlekiem matki, ponieważ tego typu deformacja stopy jest dziedziczna. Jak wykazały badania aż 70 procent kobiet w rodzinie, w której wystąpiły haluksy cierpi na tą przypadłość.
Jaki ból może świadczyć o haluksach?
Zastanawiałeś się pewnie, jak może boleć haluks? Główne objawy haluksów to ból stóp, któremu towarzyszy metatarsalgia czyli ból podeszwy stopy, ból grzbietu i koniuszka palca, przygięcie palca w stronę innego, a także ból ostatniego palca po zdjęciu butów.
Pamiętaj, że haluksy to złożona deformacja przodostopia i dlatego może powodować bóle w całej części stopy. Często ból nie występuje tylko miejscowo, ale obejmuje swoim zasięgiem całą stopę, utrudniając nam normalne chodzenie, obniżając nastrój i wyłączając nas z codziennego funkcjonowania. Dlatego warto możliwie jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, który oceni stopień deformacji naszej stopy, zaproponuje leczenie, a gdy będzie to konieczne zasugeruje także operację haluksów. Jeśli ból staje się nie do wytrzymania, lekarz przepisze środki przeciwbólowe, które załagodzą towarzyszący nam ból. Co jednak, gdy zwlekamy z wizytą u specjalisty, a haluksy już bolą.
Kiedy pojawią się bolące haluksy – co robić, by poczuć ulgę?
Ból jest ważnym sygnałem wysyłanym przez nasz organizm. Dlatego jeśli bolą Cię stopy, nie zwlekaj i udaj się na konsultację ze specjalistą. Ortopeda oceni stan Twoich stóp i wdroży leczenie. Domowe sposoby walki z haluksami są skuteczne jedynie w początkowych stadiach. Wraz z pogłębianiem się tego schorzenia, bolące haluksy stają się coraz bardziej dokuczliwe. W zaawansowanym stadium choroby, konieczna staje się operacja. Aby jej uniknąć warto stosować po pierwsze leczenie objawowe polegające na korzystaniu z żeli przeciwbólowych oraz skorzystać z rozwiązań, które pomogą powstrzymać rozwój tej choroby takiej jak na przykład opaski na haluksy.
Co na bolące haluksy? Hallu Solution – pomoc dla Twoich stóp!
Szczególnie polecana jest między innymi opaska Hallu Solution, która korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopę oraz przeciwdziała zniekształceniu kości oraz osłabieniu mięśni. Tym samym hamuje rozwój palucha koślawego. Stosowanie tego typu opaski chroni stopę przed otarciami oraz zmusza ją do utrzymania prawidłowej postawy wewnątrz obuwia.
Podsumowanie
Haluksy to choroba, która może utrudniać nasze życie, ale dzięki odpowiednim środkom (dostępnym także na naszym rynku) możemy powstrzymać to schorzenie. Czekanie nie pomoże nam wyzdrowieć. Przeciwnie – wada będzie ciągle się powiększała. Dlatego nie powinniśmy zwlekać i już dziś skorzystać z pomocy.
Źródła
- Netter’s Sports Medicine E-Book; Christopher Madden, Margot Putukian, Eric McCarty, Craig Young; Netter Clinical Science; Elsevier Health Sciences, 2017; ISBN: 0323442579, 9780323442572
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21237635
- Repair of hallux valgus with a distal soft-tissue procedure and proximal metatarsal osteotomy. A long-term follow-up; Mann RA, Rudicel S, Graves SC.; J Bone Joint Surg Am., 1992; 74:124–129.