Haluksy – co to jest?

 

haluksy co to jest

W dzisiejszych czasach rośnie świadomość ludzi odnośnie zdrowia i różnego rodzaju problemów z nim związanych. Z tego też powodu na szczęście coraz większą uwagę przykładamy do z pozoru niewielkich, niezbyt uciążliwych spraw, które z czasem jednak mogłyby przeistoczyć się w naprawdę uciążliwe schorzenia. Mowa tutaj na przykład o tym, co to są haluksy. Mianowicie jest to bardzo uciążliwa i niezwykle bolesna dolegliwość stóp. Po pewnym czasie można już tylko zoperować, jednak na samym początku jej rozwoju istnieje opcja wyleczenia za pomocą domowych metod. Ogromny wpływ na jej występowanie mają uwarunkowania genetyczne, lecz nie znaczy to, że nie można im zapobiec, czy też ich leczyć, aby dowiedzieć się więcej na temat tych jakże tajemniczych haluksów zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.


Menu:

Co nazywamy haluksami?

Na pytanie, co to jest haluks należy odpowiedzieć zdaniem, iż jest to popularna nazwa pewnego rodzaju deformacji stopy. Inną nazwą jest również koślawość paluch. Zaś jeśli by posługiwać się medycznym nazewnictwem, to należałoby stwierdzić, iż jest to deformacja stawu śródstopno-palcowego. W prostym języku haluksy są po prostu pewnego rodzaju wypukłością, która powstaje na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha. Taką deformację z pewnością widział każdy, ale niewielu wie czym jest spowodowana oraz czy tak naprawdę wymaga ona leczenia.

Do najczęściej podawanych przyczyn występowania koślawości palucha należą:

  • skłonności genetyczne,
  • płaskostopie,
  • nadwaga,
  • nadmierne przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie,

Najważniejszą przyczyną zewnętrzną jest źle dobrane obuwie, a raczej buty o zbyt wąskich czubkach oraz na wysokich obcasach. Siła ich oddziaływania na stopy jest potwierdzana poprzez fakt, iż kobiet cierpiących na to schorzenie jest dziesięć razy więcej niż mężczyzn.

Haluksy zewnętrzne czyli zewnętrzna koślawość palucha 

Zdarzyć się może również, że paluch będzie koślawy w kierunku zewnętrznym. Jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko, jednak nie należy go bagatelizować, bowiem jest równie groźne jak tradycyjny haluks, o ile nawet nie gorsze. Na haluksy zewnętrzne najlepszą radą jest jak najszybsze udanie się do lekarza, chociażby rodzinnego w celu przemyślenia odpowiedniego planu działania i dobrania prawidłowej kuracji. Dzięki temu będziemy mieć także pewność, że nasz stan jest w porządku i nie ma się o co martwić, jeśli tylko podejmiemy odpowiednie kroki.

Jak zapobiec ich powstawaniu?

Oczywiście haluksy można leczyć, aczkolwiek zawsze lepiej jest czemuś zapobiegać niż się z tym potem męczyć. W przypadku tej dolegliwości najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie obuwie, czyli takie, które nie będzie uciskało palców. Nie powinno się również przesadzać z wysokością obcasa, bowiem ona także ma niemałe znaczenie w przypadku tej dolegliwości. Bezpieczna wysokość to maksymalnie 5 cm i lepiej nie nosić ich więcej niż 5 godzin dziennie. Można także zastosować pewnego rodzaju ćwiczenia stóp, które to z pewnością pomogą w zapobiegnięciu występowania tej przykrej dolegliwości.

Źródła:

  1. Hallux Valgus; Walter Blauth; Springer-Verlag, 2013; ISBN: 364270980X, 9783642709807
  2. Hallux Valgus: New Insights for the Healthcare Professional: 2011 Edition: ScholarlyPaper; ScholarlyEditions, 2012; ISBN: 1464908826, 9781464908828
  3. Foot Deformities—Advances in Research and Treatment: 2012 Edition: ScholarlyPaper; ScholarlyEditions, 2012; ISBN: 1481627619, 9781481627610

Dodaj komentarz